Klavdija Strancar, Uciteljska.net

naslov.JPG

Pozorno preberi besedilo in reši naloge.

KORISTNA, A ŠE PREMALO ZNANA 112

Delo, četrtek, 12. februarja 2009

Evropski dan številke za klic v sili
KORISTNA, A ŠE PREMALO ZNANA ŠTEVILKA 112

Le malo Evropejcev ve, da številka deluje povsod po EU – Klicatelji marsikje trčijo ob jezikovne ovire

BRUSELJ - Komaj 13 odstotkov Slovencev ve, da lahko evropsko številko za klic v sili (112) uporabljajo kjer koli v EU. Ta delež je skoraj polovico manjši od povprečja članic EU (24 odstotkov), za nami pa so se uvrstile samo še štiri države (Ciper, Velika Britanija, Grčija in Italija), razkriva anketa Evrobarometra, ki so jo objavili včeraj, na »evropski dan številke 112«.

OD NAŠEGA DOPISNIKA
Morda je za nepoznavanje telefonske številke, ki lahko reši življenja, krivo tudi pomanjkljivo obveščanje, kajti v isti raziskavi je kar 80 odstotkov anketiranih Slovencev zatrdilo, da v zadnjem letu niso niti videli niti slišali nobene informacije o tem, kam poklicati v nujnih primerih. Kar dve tretjini (67 odstotkov) naših državljanov pa vesta, da je 112 domača številka za klic v sili. V Sloveniji registrirajo vsak mesec približno 70 000 klicev. Manj kot desetina je lažnih, morda tudi zaradi predvidenih sankcij – operater namreč lahko pri ponavljajočih se potegavščinah z istega telefona uvrsti imetnika na »črni seznam«, v resnih primerih pa je storilca mogoče celo kazensko preganjati.
»Evropska številka za klic v sili ne sme biti več najbolje varovana skrivnost,« je na dan, ki naj izboljša poznavanje te številke v EU, izjavila komisarka za informacijsko družbo in medije Viviane Reding. To, dapozna številko 112 manj kot četrtina prebivalcev EU in da jezikovne ovire preprečujejo popotnikom sporazumevanje z operaterjem, je zanjo nesprejemljivo. V anketi Evrobarometra je kar 94 odstotkov vprašanih odgovorilo, da je številka 112 koristna, vendar pa s klicem na to številko v drugih državah marsikdo ne prikliče pomoči, kajti 28 odstotkov jih je izjavilo, da so imeli jezikovne težave, čeprav so – po podatkih, ki jih je evropski komisiji poslalo 23 članic – centri v 21 državah, med njimi je tudi Slovenija, sposobni sprejemati klice v sili v angleščini, v 12 članicah v nemščini in 11 v francoščini. V naši državi je na obmejnih območjih mogoče komunicirati še v italijanščini in madžarščini.
Številko 112 so v EU uvedli leta 1991, da bi državljanom v vseh članicah EU omogočili lažji dostop do reševalnih služb. Od leta 1998 morajo vse države zagotavljati brezplačne klice s stacionarnih in mobilnih telefonov, od leta 2003 pa so telefonski operaterji dolžni reševalcem sporočiti podatke o lokaciji klica, da laže najdejo žrtve nesreče. Članice EU morajo tudi poskrbeti za boljšo obveščenost javnosti o številki 112, a prav to marsikje šepa.

diagram.JPG

BOŽO MAŠANO