
Telo metulja sestavljajo glava z očmi, tipalnicami in dolgim sesalom, oprsje s tremi pari členjenih nog in dvema paroma kril ter zadek. Z njim sesa cvetni nektar, ki je metuljeva osnovna hrana. Sesalo - rilček je večinoma zvit kot vzmet, med hranjenjem pa ga razvije tako, da seže globoko v vrat cveta. Prehranjuje pa se še z vodo in sokovi nagnitega sadja. Kadar čuti pomanjkanje mineralov, srka tudi blatno vodo, všeč pa mu je tudi znoj, živalski in človeški. Nekatere metulji pa imajo zakrnele rilčke, saj se kot odrasla žuželka sploh ne hranijo. Porabljajo zaloge, ki so jih dobili še kot ličinke (gosenice). Ko opravijo svojo nalogo, oploditev in polaganje jajčec, poginejo.
Metulji imajo dve očesi, sestavljeni iz tisočih šestkotnih leč. Modro barvo vidijo zelo dobro, rdečo in rumeno slabše. Okolje vidijo in zaznavajo drugače kot mi, saj njihove oči zmorejo zaznati tudi ultravijolično in polarizirano svetlobo. Na cvetovih zato lahko vidijo za nas nevidne vzorce, ki vabijo na obrok hrane. Ko metulj črpa hrano z rilčkom, se na njegov trup prime nekaj pelodnega prahu. Odnese ga na sosednji cvet in tako poskrbi za opraševanje.
Ušes nima, ob straneh telesa ima drobne membrane, s katerimi zaznava zvoke iz okolja. Membrane se zatresejo zaradi valovanja zraka. Zelo dobro vohajo, za to uporabljajo tipalke. Tipalke pa so koristne tudi za ohranjanje ravnotežja med letenjem. Nekateri metulji lahko zavohajo samico več kilometrov daleč.