Obrežno morje ali obalno morje je plitvi predel morja ob morski obali in sega do globine približno 200 metrov. Voda je osvetljena in vsebuje veliko za življenje potrebnih snovi, ki jih prinašajo reke s kopnega. Zato je obrežno morje najgosteje naseljeni predel v morju.

Odprto morje je največji življenjski predel v morju. Snovi, ki so potrebne za življenje, je manj kot v obrežnem morju, zato je redkeje naseljeno.

Morsko dno je lahko bolj ali manj trdo: kamnito, peščeno ali muljasto. V plitvem obrežnem morju sega svetloba do morskega dna, zato tam uspevajo številne pritrjene rastline. Hrane za živali je veliko.

V globokem morju pa je popolna tema in rastline ne morejo uspevati. Hrane je malo, zato je globokomorsko dno zelo redko naseljeno. Več življenja je samo tam, kjer so vrelci tople vode.
Bibavični pas je del obrežja, ki ga ob plimi zalije voda, ob oseki pa je na suhem.

Živa bitja, ki žive v bibavičnem pasu, lahko na suhem ostanejo tudi po več ur. Tako velike spremembe življenjskih razmer lahko vzdržijo le redka, dobro prilagojena živa bitja.
Pršni pas imenujemo tisti del kopnega, kamor zaradi loma valov pršijo kapljice morske vode. Ko voda izhlapi, ostane sol, zato so tla močno slana. Na tako slanih tleh živijo redke vrste rastlin in živali. Glive in bakterije slanost bolje prenašajo, zato jih je v pršnem pasu veliko.
Vir: Andreja Kolman in drugi, Naravoslovje 7, Rokus 2006