Klavdija Strancar, Uciteljska.net

naslov.png

Vir: NPZ 2021, 6. razred

Pozorno preberi besedilo na levi strani in reši naloge.

Ti & jaz
JE UČENJE RES TAKO GROZNO?
Besedilo: Jana Zirkelbach

Nihče mi ne bo rekel, da se veseli učenja. Učenje je delo in ne zabava, lahko pa si naredimo, da bo sprejemljivejše, in smo pri tem uspešni.

ČEMU SE JE VREDNO UČITI?
Najbrž ni nikogar, ki se kdaj ne bi vprašal, zakaj je treba to znati … Če smo slabe volje, mislimo samo eno – kaj je te šole sploh treba.
Eno gotovo drži: tisti, ki so vsaj malo prepričani, da je dobro kaj znati, imajo precej prednosti pred onimi, ki o tem nočejo razmišljati. V razredu jih sicer lahko obsodimo, da so piflarji, ampak njim je lažje, ker so motivirani.
No, pa poglejmo, kateri so načini, da pridemo najhitreje in najlažje do zastavljenega cilja.

KAKO SE PRIPRAVIŠ NA UČENJE?
Za učenje je potrebna zbranost. Res je, da so redki posamezniki zmožni biti zbrani tudi v zelo nenavadnih okoliščinah, ampak to so le izjeme. Za večino pa velja naslednje:
Prostor
Prostor za učenje naj bo osvetljen z dnevno svetlobo in v njem naj ne bo hrupa. Priporočljivo je, da so okna na levi strani mize in miza naj ne bo obrnjena na ulico (če je le mogoče, seveda). Dobro je, da se učimo vedno v istem prostoru.
Učimo se sede za mizo in nikakor ne zleknjeni na postelji. Za budnost naših možganov potrebujemo določeno napetost mišic, ustrezen pretok krvi, ki omogoča tudi možganom boljšo prekrvavitev in boljše delovanje.
Hrana
Ni priporočljivo, da smo preveč siti, ko se spravimo k učenju, pa tudi preveč lačni ne. Včasih so bili prepričani, da je učenje naporno delo in je zato treba pošteno jesti, sicer možgani ne bodo delovali. Danes pa velja, da moramo poskrbeti predvsem za zadostno količino vitaminov in mineralov.
Gibanje
Tudi vsakodnevno gibanje na svežem zraku je pomembno za zbranost. Poskrbeti moramo za »prezračenost« telesa. Preden se začnemo učiti, pojdi-mo hitro na sprehod ali na kolo.
Spanje
Privoščiti si moramo dovolj spanja, sicer niti približno ne bomo dovolj zbrani za učenje. Osnovnošolcem se priporoča do 9 ur spanja, da so dobro spočiti, z leti pa se število ur spanja zmanjšuje.
Odmori
Med učenjem so nujni odmori, ki naj bodo čim aktivnejši (v smislu razgibavanja). Odmor je počitek tudi za možgane, da se bolje »obnovijo« in pripravijo za nadaljnje delo.

KAKO SI LAŽJE ZAPOMNITI?
Če je snov nezanimiva, si jo je dobro narediti vsaj malo privlačno. Na primer nezanimivi snovi obarvamo naslove ali poleg naslova narišemo kakšno figuro, graf itd. Snov si lahko predstavljamo kot filmček in ji dodamo kakšno smešno lastnost v svoji glavi. Pametno je, če si izpišemo ključne besede na list in potem ponavljamo snov ob izpisanem.
Zelo pomaga tudi ponavljanje v paru. S sošolcem ali sošolko lahko izmenično igrata vlogi učitelja in učenca in nezanimiva snov nenadoma postane dobro gradivo za kviz.

(Prirejeno po reviji PIL, št. 8, april 2019, str. 6–7.)