Učiteljska.net Prijava
Prijava
Včlanite se
Včlanite se
Spletna zbornica
Spletna zbornica
Devetka.net
Devetka.net
 
Kazalo
Spletna zbornica
» Iskanje
» Prijava za pregled zasebnih sporočil
» Tvoja podoba
» Seznam članov
» Skupine uporabnikov
» Pomoč
Učna gradiva
» Iščite
» Pregled povpraševanja
Koristno
» Devetka.net
» Izbrana spletna orodja
» Izbrani programi
» Zanimivosti
Informacije
» O Učiteljski.net
» Skrbniki
» Avtorji
» Statistika
» Nagradni natečaji
» Pišite Pišite
» Novice RSS RSS

Sodelujemo
Arnes

Arnes

Učiteljska.net gostuje pri Arnesu.
SIO

SIO

Slovensko izobraževalno omrežje
Učiteljska.net » Seznam forumov » Kako iščem svoj sir v labirintu šolstva

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
45. Zakaj se (ne) učijo?
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Razredničarka Miša
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 24. nov 07, sob, 0:01
Sporočila: 193
Kraj: Slovenska devetletka

SporočiloObjavljeno: nedelja, 18.01.2009, 13:11    Naslov sporočila: 45. Zakaj se (ne) učijo? Odgovori s citatom

Zadnjič sem si po šestih urah pouka privoščila kavico, da bi malo uredila svoje misli, preden se odvlečem domov. Računala sem na mir in tišino ob kavici pa se je zgodilo Confused ...
Popolnoma nehote sem poslušala razgovor dveh očetov Embarassed , sta bila pač tako glasna in kavo sem spila mnogo hitreje, kot sem načrtovala. Razen tega sem bila po njej še bolj, hm, no, razburjena.
Kratka obnova razgovoro. Hčerka enega od njiju je domov prinesla trojko, prvo v življenju. Pravzaprav mora priznati, zanjo sta bila kriva onadva z ženo, ker sta bila tisti teden preobremenjena s službo in res nista z njo predelovala snovi in se pripravljala na ocenjevanje znanja. Halo!!!
Skrajno težko sem se zadrževala, da se nisem vključila v debato. Po glavi pa mi je zvonilo: "Dragi moji, kako ne razumete, da je učenje otrokovo delo?! Ocenjujemo znanje otroka in ne prizadevno delo staršev." in še "Groza, se otroci učijo samo dan ali dva pred kontrolno?"
A ima kdo kakšno idejo, kako bi to spremenili? Res ni čudno, če se otroci vse bolj izgovarjajo na grozne učitelje, ki vedno sprašujejo točno tisto, česar ne znajo in starše, ki so skrajno neodgovorni, ker se ne učijo skupaj z njimi. Saj jim to hote ali nehote sporočamo iz dneva v dan!
Preverjamo, utrjujemo, preverjamo, razlagamo, prosimo in dopovedujemo, da bi bilo res krasno, če bi se učili, hkrati pa ugotavljamo, kaj vse smo naredili narobe, da je stanje slabo. Pravzaprav ne naredimo nič narobe, razen tega, da od otrok ne zahtevamo, da opravijo svoje delo in zato, ker ga niso, ni nobenih posledic. To moramo spremeniti, vprašanje pa je kako!

Lep pozdrav
_________________
Razredničarka Miša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
matka
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 26. maj 07, sob, 11:21
Sporočila: 6

SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 19.01.2009, 17:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zakaj vse se (ne) učijo? Moja se je nehala učiti, ker jo sošolke kličejo: Piflarca.
Učitelji, starši, vzgoja, šola, šolski sistem, vrednote: Adijo!
Ste učitelji kdaj pomislili, da se "ta pridni" zato ne učijo več? Kako spremeniti to? Trenutno sem brez energije.

Žalostna mamica
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sisi25
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 6. avg 07, pon, 9:31
Sporočila: 38

SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 19.01.2009, 18:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz mislim, da je glede učenje pomembno sodelovanje staršev in učiteljev, morda kakšen skupni roditeljski sestanek (starši in učitelji). Otroke in starše soočit z dejstvi, z besedami, s katerimi se "zmerjajo" Sicer tako posredno, nikogar posebej izpostavljati, ampak verjamem, da bo vsak vedel, kam pes taco moli. Žalostna mamica, predlagam pogovor z učiteljico. To je velik problem, če se zaradi zlobnih besed učenec ne želi učiti in mislim, da je prav, da se na razrednih urah temu da nekoliko večji poudarek. Res se mi zdi pomembno otroke vzgajati že od malega, da je znanje velika vrednota.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Razredničarka Miša
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 24. nov 07, sob, 0:01
Sporočila: 193
Kraj: Slovenska devetletka

SporočiloObjavljeno: ponedeljek, 19.01.2009, 21:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Crying or Very sad , popolnoma te razumem, žalostna mamica in moram se strinjati s teboj.
Tudi jaz imam otroka, ki ju zmerjajo s piflarkama in za povrh sta še na šoli, kjer, o groza, uči njuna grozna mama, ki je med najbolj tečnimi učitelji na šoli. Nosita torej dvojno breme, če popolnoma odmislim pubereteto!!!
Učitelji se še kako zavedamo tega problema, opozarjamo nanj in poskušamo to preprečiti a se zdi, da to nikogar ne zanima. Sicer sem tako "zmerjanje" v OŠ doživljala tudi sama, tam 30 let nazaj pa vendarle ni bilo tako hudo. Zdaj je naravnost sramota, če otrok prihaja pripravljen na pouk, če sodeluje in zna. Največji frajer je tisti, ki si upa narediti večjo neumnost, saj mu učitelji in starši itak nič ne moremo, je pa zabavno, če zmotiš pouk in učitelja izstreliš iz kože.

Ampak jaz trmasto vztrajam in jima dobesedno dnevno vbijam v glavo, da bosta, kljub vsemu, potrebovali v življenju pogum, odločnosti in znanje. Jaz jima s svojo šolniško plačo in vplivom, ki mi ga daje poklic v družbi pač ne bom mogla odpirati vrat. Dopovedujem jima, da morata biti ponosni nase, ker sta posebni in drugačni, kot je večina. Le kdo bi hotel biti tak, kot ostali?! Podoben tretma doživljajo tudi moji učenci. le morda za spoznanje manj intenzivno.

Žal je v sodobnih časih tako, da si pomemben, če si upaš, če imaš denar in moč. Aja, dober odvetnik tudi ni odveč. Znanje pač ni neka vrednota, še ne Crying or Very sad Ampak jaz verjamem, da bo spet. Veliko ljudi študira, služb je vse manj. Dobili jih bodo tisti, ki bodo znali in zmogli kvalitetno opraviti delo, tisti, ki bodo pogumni in samostojni...posebni.

Kar pa se vrednot tiče... Če jih že v družbi ne moremo imeti, jih imamo lahko doma: ljubezen, spoštovanje, odkritost, poštenost, znanje pa ni vrag, da te vrednote ne bi našle poti nazaj v družbo. Samo, ne smemo obupati!

Prav lep pozdrav
_________________
Razredničarka Miša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
lastovka
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 4. jun 07, pon, 10:34
Sporočila: 10

SporočiloObjavljeno: sreda, 21.01.2009, 8:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razredničarka Miša je napisal/a:
Zdaj je naravnost sramota, če otrok prihaja pripravljen na pouk, če sodeluje in zna. Največji frajer je tisti, ki si upa narediti večjo neumnost, saj mu učitelji in starši itak nič ne moremo, je pa zabavno, če zmotiš pouk in učitelja izstreliš iz kože.



kako grozljivo res!!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pauline
Vešč uporabnik


Pridružen/-a: 3. jan 07, sre, 18:17
Sporočila: 74
Kraj: Ljubljana - okolica

SporočiloObjavljeno: sreda, 28.01.2009, 16:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Žalostna mami, naj povem svojo zgodbo.
Moja hčerka je uspešna, a ne toliko, da bi jo zmerjali s piflarco... Je pa ena druga deklica v razredu. Confused

Moja hči mi velikokrat razlaga, kaj bi storila v tem primeru: "Jaz se že ne bom nehala učit, če me bodo začeli zmerjati s piflarco."
Na moj vprašujoči pogled, odgovori: "Ja, to pa zato, ker tisti, ki zmerjajo v bistu hočejo doseči, da se prenehamo učiti in pričnemo dobivati slabše ocene in tako ne bi bili uspešni sedaj in kasneje v življenju. Saj veš mami, da si mi razlagala, da mi lahko v življenju vse poberejo, le tega česar znam ne (mojega znanja)."

Sama lahko samo zaključim, da me veseli njeno razmišljanje. In tako samozavest moramo pridobiti pri otroku. In spoštovanje do tistih, ki pa ne morejo zaradi svojih sposobnosti, ipd. doseči več. Da ne bi naši otroci pristali na strani tistih, ki zmerjajo, ponižujejo...

Srečno in ne pustita se. Zelo srečen
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Razredničarka Miša
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 24. nov 07, sob, 0:01
Sporočila: 193
Kraj: Slovenska devetletka

SporočiloObjavljeno: četrtek, 29.01.2009, 17:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

pauline je napisal/a:

Sama lahko samo zaključim, da me veseli njeno razmišljanje. In tako samozavest moramo pridobiti pri otroku. In spoštovanje do tistih, ki pa ne morejo zaradi svojih sposobnosti, ipd. doseči več. Da ne bi naši otroci pristali na strani tistih, ki zmerjajo, ponižujejo...


Točno to.
Nekaj k takemu načinu razmišljanja otrok zagotovo lahko prispevamo učitelji s svojim ravnanjem v šoli: s spodbujanjem, navdušenjem nad znanjem v vseh oblikah in pohvalami ter doslednim ukrepanjem ob vsakem najmanjšem pojavu takega odnosu med učenci.
Zagotovo pa imajo, no imamo Laughing , starši, kljub navidezni nemoči (sploh, če je že prisotna tetka Puberteta) edini možnost, da ne rečem dolžnost, vliti otroku tisto samozavest in odgovornost, ki jo potrebuje, da bo vse tisto pikanje in norčevanje vrgel čez ramo in se bo učil. Magari nalašč Wink, vedno pa zase.

Pri tem jim lahko pomagamo ali zavozimo samo odrasli Exclamation

Lep pozdrav
_________________
Razredničarka Miša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Kaja
zaslužen uporabnik


Pridružen/-a: 18. apr 05, pon, 17:18
Sporočila: 225
Kraj: Slovenj Gradec

SporočiloObjavljeno: četrtek, 29.01.2009, 17:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je kdo bral slovensko različico knjige Otroci s postaje Zoo, ki jo je napisal Zlatko Balažič (Zgodovina moje heroinske odvisnosti)? Priden, piflarski otrok, z nešteto funkcijami na šoli, ki se je želel postaviti pred sošolci, ki ne marajo takih kot je on. In je našel nišo, kjer se je lahko postavil pred celo šolo in sovrstnike šokiral (marihuana itd ...) v lastno škodo.
Ob tem me je spreletel srh. Menim, da moramo učitelji bolj odločno nastopati proti tovrstnim šikaniranjem. In pomagati staršem pri njihovi domači vzgoji, ki sicer temelji na tem, da je dobro, če se otrok uči, da ima delovne navade ..., zato pa je "piflar". Kako pa, še ne vem? Smo malo pred tem končali z našim predavanjem. Juhanta imam v mislih. Malo za izziv.
Lp od KJ
_________________
Lp od Kaje
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Učiteljska.net » Seznam forumov » Kako iščem svoj sir v labirintu šolstva Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
V tem forumu ne moreš dodajati novih tem
V tem forumu ne moreš odgovarjati na teme
V tem forumu ne moreš urejati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš brisati svojih sporočil
V tem forumu ne moreš glasovati v anketi
Na vrh
Bottom left graphics Učiteljska.net © 2003, 2004 Nataša
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional
Bottom right graphics